Pregnancy-in-Corona

برای همه مادران بارداری دورانی شیرین و بی تکرار است. اما کرونا این ویروس مرموز و خطرناک باعث شده است تا بارداری در کرونا تجربه متفاوت را برای مادران رقم بزند.

از طرفی با توجه به همه گیری بیماری کرونا در سراسر جهان؛ و مشخص نبودن زمان خلاصی از آن نمیتوانیم جریان زندگی را به طور کامل متوقف کنیم.

از این رو ما در پرستاری بهار تصمیم گرفته ایم تا با تولید این مقاله به بسیاری از سوالات شما عزیزانی که میخواهید بارداری در کرونا را تجربه کنید پاسخ بدهیم.

بنابراین برای گرفتن جواب سوالات خود تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چک آپ های بارداری در زمان کرونا

با شیوع بیماری کرونا بسیاری از مادران در پی رعایت فاصله اجتماعی و ضرورت در خانه ماندن، در مورد انجام معاینات و مراجعات پزشکی خود مردد میشوند.

اما همانطور که در بالاتر اشاره کردیم زمان رهایی از این ویروش مشخص نیست؛ و در پی آن بسیاری از خدمات از جمله خدمات پزشکی سعی کرده اند تا خود را با شرایط جدید وفق دهند و به روز رسانی کنند.

شما میتوانید از مامای خود بخواهید که برای انجام معاینات دوره ای به صورت تلفنی با شما در ارتباط باشد؛ و فقط در صورت ضرورت با رعایت جوانب احتیاط در مطب حاضر شوید.

همچنین بعد از زایمان هم میتوانید برای انجام واکسیناسیون های دوره ای نوزاد، با خیال آسوده از خدمات واکسیناسیون در منزل استفاده کنید.

آیا کرونا از مادر به جنین، یا نوزاد شیرخوار منتقل میشود؟

با توجه به تحقیقاتی که تا کنون صورت گرفته است، هیچ موردی مبنی بر وجود ویروس کرونا در خون بندناف یا شیر مادر مشاهده نشده است؛ هرچند که این مطالعات همچنان ادامه دارند.

اگر مادری در دوران بارداری یا شیردهی، علائم بیماری کرونا را در خودش مشاهده کرد، با حفظ خونسردی به جهت پایین نیامدن سیستم ایمنی بدن میتواند با پزشک خود مشورت کرده، و در صورت ضرورت از خدمات مراقبت بیماران در منزل برای ادامه درمان استفاده کند.

با اضطراب زایمان در دوران کرونا چه کار کنیم؟

استرس ناشی از بیماری کرونا میتواند بیشتر از خود بیماری خطرناک و آزاردهنده باشد. اگر شما در حال تجربه بارداری در دوران کرونا هستید، پیشنهاد ما به شما فقط داشتن تغذیه غنی، خواب کافی، انجام ورزش های کششی و استراحت است.

از طرف دیگر آنچه اضطراب را بیشتر میکند، نداشتن یک برنامه منظم در ذهن است. پس بهتر است قبل از فرارسیدن درد زایمان، در یک دفترچه تمام برنامه ریزی های ممکن را یادداشت کنید؛ و خودتان به سوال هایی مانند با شروع درد قرار است با چه کسی تماس بگیرم؟ اگر به هر دلیلی آن فرد در دسترس نبود، چه باید بکنم؟ و مواردی که برایتان نگران کننده است، پاسخ بدهید.

وسایل مورد نیاز برای روز زایمان در کرونا

ممکن است برای بسیاری از مادران باردار این سوال پیش بیاید که آیا شرایط عمل زایمان در دوران کرونا متفاوت از قبل است؟ آیا نیاز به بردن وسایل خاصی در ساک خودم دارم؟

پاسخ ما در پرستاری بهار به شما مادران عزیز این است که در دوران کرونا بهتر است ترخیص مادران از بیمارستان زودتر از زمان نرمال صورت بگیرد؛ که البته این روال کاملا به فراخور حال مادر و نوزاد، وضعیت کرونا در آن شهر یا بیمارستان و به طور کلی نظر پزشک ماما متفاوت است.

در ارتباط با سوال دوم هم بهتر است از قبل در این باره از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

مراقبت های بعد از زایمان در دوران کرونا

تا همین چند سال پیش، زمانی که نوزادی به دنیا می آمد؛ اهالی خانواده و فامیل از دور و نزدیک برای دیدن نوزاد و تبریک به خانواده به بیمارستان یا منزل میرفتند.

اما در شرایط کرونا پیشنهاد ما به شما این است که این روزها را فقط با اعضای درجه یک خانواده خود در آرامش سپری کنید؛ و همه خانواده پروتکل های بهداشتی را با حساسیت بیشتر از قبل رعایت کنند.

آیا خطر ابتلا به کرونا در زنان باردار بیشتر است؟

طبق تحقیقاتی که تاکنون صورت گرفته است، خطر ابتلا به کرونا در زنان باردار مانند سایر افراد است؛ و رعایت همان پروتکل های بهداشتی مبنی بر پیشگیری کفایت میکنند.

عدم حضور در مکان ها عمومی و پرازدحام، عدم برگزاری جشن و دورهمی، رعایت فاصله اجتماعی با افراد، ضرورت ماندن در خانه، عدم استفاده از وسایل نقلیه عمومی و … از جمله مواردی است که با دقت بیشتر باید توسط اعضای خانواده و مادر رعایت شود.

 

 

فهرست